קצת היסטוריה

בזכות דר' מחמוד טבעוני, הפך השם 'טבעוני' עם השנים למותג במגזר הערבי. משנות השישים ועד היום, מלווה המשרד לכל אורך הדרך את הבניה הציבורית במגזר הערבי, ובעל משקל מכריע בהתפתחותם של הישובים והכפרים הערביים בארץ ישראל.

דר' מחמוד טבעוני היה מהמהנדסים הראשונים במגזר הערבי, והראשון שקיבל תואר שני ודוקטורט באדריכלות מהטכניון. כאקדמאי מכובד וכאיש פשוט וצנוע, רכש חברים ומכרים רבים במקומות בהם עבד ובתוך הישובים, והפך לנציגם של תושבי הישובים הערביים מול הרשויות וכחוליה המקשרת בין ועדות החינוך למשרדי ומוסדות הממשלה. דר' מחמוד טבעוני נפטר באופן פתאומי לפני עשר שנים במהלך ביקור בדמשק, לא לפני שהספיק לשוחח בטלפון עם בנו ולספר לו בהתרגשות עצומה על הגשמת חלומו בביקורו בקסבה בדמשק. את מקומו בניהול המשרד תפס אשרף טבעוני בשנת 2005 בהיותו בן 24 בלבד.

דר' מחמוד טבעוני (אביהם של  אשרף ואיימן  טבעוני), יליד נצרת, היה אדריכל וקונסטרוקטור, בעל תואר אדריכל ותארים שני ושלישי בהנדסת בניין. במשך 20 שנה פיתח את המשרד והיה הראשון להכניס אליו מחשב  (תלמידים עלו לרגל למשרד לצפות בפלא…). במסגרת תפקידו, עבד מול רשויות מקומיות, מועצות ועיריות בתור יועץ לראשי מועצות ולוועדות חינוך, והחל לייצג את הכפרים, המועצות והישובים מול משרדי הממשלה. עבודתו כללה ביצוע עבודות מחקר למיפוי צרכיהם של הישובים והצגת הממצאים מול משרדי הממשלה (משרד החינוך ומשרד הבינוי והשיכון). בתור נציג היישוב ומהנדס בכיר, ייצג את בעיותיהם וצרכיהם של הישובים וגיבש את תכניות המגירה שכללו חלופות ומגרשים המיועדים לתכנון, התמודדות עם חסמים בתהליכי הבנייה, איתור מגרשים ואתרים פוטנציאלים, תכנון פיזור מוסדות החינוך (גנים ובתי ספר) בתוך הישוב ועוד.